Menu

اخبار

گفت و گوی هفته نامه ی عصر ارتباط با دکتر ثنایی، مدیر عامل آریاهمراه

هفته نامه ی عصر ارتباط پیش از نمایشگاه تله کام با دکتر ثنایی، مدیر عامل آریاهمراه گفت و گویی درباره ی نقش آریاهمراه در صنعت ICT و همچنین مسایل مربوط به این صنعت در ایران داشت.

گفت و گوی هفته نامه ی عصر ارتباط با دکتر ثنایی، مدیر عامل آریاهمراه

در گفت و گو با مدیر عامل آریا همراه رسانه مطرح شد؛

از خواندن آنلاین کنتورهای هوشمند برق ، آب و گاز تا فعالیت به عنوان اپراتور مجازی (MVNO)

شرکت آریا همراه سامانه شرکتی دانش بنیان است که به اجرای پروژه ها و ارایه خدمات متنوع در چند سال اخیر در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به عنوان یکی از بهترین همیشه مطرح بوده است. این شرکت در سال های اخیر موفق شده تجهیزات بومی برای خواندن آنلاین کنتورهای برق ، آب و گاز را ارایه دهد. البته دایره خدمات این شرکت بسیار گسترده است و در زمینه هایی مثل (IPTV)AIO  ، سرویس های ارزش افزوده VAS و همین طور در زمینه اجرای دیتاسنتر، ارائه خدمات رایانش ابرش (Cloud Services) و راه اندازی اپراتور مجازی MVNO هم دستی در آتش دارد..

این شرکت در اواسط سال 1385 تاسیس شده  و اکنون دقیقا 10 سال است که به ارایه خدمات مختلف مشغول است .آریا همراه سامانه  پروژه های بزرگی مثل پروژه ساخت و تجهیز مراکز داده هواپیمایی ماهان و بانک تجارت را در کارنامه خود دارد. همچنین پشتیبانی سامانه هوشمند سوخت با همکاری این شرکت و شرکت ملی پخش و پالایش را برای دو سال انجام داده است . با توجه به پروژه های بزرگی که این شرکت در این سال ها در دست داشته و اهمیت پروژه هایی مثل پروژه راه اندازی اپراتور مجازی و IPTV  که به تازگی آنها را کلید زده با دکتر اسماعیل ثنایی مصاحبه ای را انجام داده ایم که اهم صحبت های ایشان در پی می آید.

·         در خصوص وضیعت آریا همراه سامانه و کارهایی که اکنون انجام می دهد بیشتر برای ما بگویید.

آریا همراه 10 سال پیش برای طراحی ، نصب و یکپارچه سازی و راهبری مرکز داده ایرانسل راه اندازی شد که در کنار این موضوع با توجه به دانش فنی که در شرکت وجود داشت از چند سال پیش پروژه های تحقیق و توسعه را در حوزه های  دیگر آغاز کردیم  و نهایتا در حوزه سیستم های یکپارچه قرائت کنتورهای هوشمند آب ، برق و گاز را در دستور کار قرار دادیم.

با توجه به انجام موفقیت آمیز ساخت ، پشتیبانی و توسعه مراکز داده شرکت ایرانسل MTN توانستیم پروژه های دیگری در زمینه راهکارهای IT ، شبکه و امنیت ، مخابرات ، نرم افزار های کاربردی (Data,CRM,Science ERP….) حمل و نقل (خطوط ریلی مترو ، بنادر و سیستم های فرودگاهی ) و انرژی را با موفقیت پشت سر بگذاریم. در حوزه قرائت کنتورهای هوشمند ما از طرق مختلف می توانیم این کار را انجام دهیم به نحوی که یکی از روش ها با قرار دادن یک سیم کارت در کنار کنتورهای هوشمند است که اطلاعات را از کنتور می گیردو از طریق شبکه های موبایل  به مرکز داده مخابره می کند و پس از پردازش های هر دستگاه ، اطلاعات بخش های مختلف استخراج می شود و آن بخشی که مربوط به صدور صورتحساب می شود توسط سیستم بیلینگ آریا همراه انجام می شود.

·         در این موضوع پا را فراتر  از صدور صورت حساب هم گذاشته اید یا خیر؟

این ارتباط کاملا دو طرفه است و مدیری که در شرکت های مربوطه اطلاعات را از کنتور دریافت می کند باید بتواند اطلاعات جدیدی نیز به کنتور ارسال کند و حتی در مواقع لزوم بتواند کنتور را قطع کند.

درحال حاضر در سوئد این سیستم پیاده سازی شده است و شرکت های خدماتی مانند آب ، برق و گاز از راه دورکنتورهای خود را مدیریت و پشتیبانی می کنند.

در این سیستم ها موضوع برقراری ارتباط مطمئن و امن از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بدون ارتباطات به هیچ عنوان پیاده سازی چنین سیستم هایی امکان پذیر نیست.

حال اینکه قسمت زیادی از مشکلات در این مسیر است که اطلاعات کنتورهای مختلف را از سراسر کشور به مراکز مربوطه برسانیم و در عین حال باید سه ویژگی ارزان ، مطمئن و امن بودن سرویس را نیز حفظ کنیم.

·         راه حل شما برای برقراری این ارتباط دو طرفه چیست؟

یک راه حل ، استفاده از سیم کارت در کنتورهای هوشمند است که با استفاده از شبکه اپراتورهای تلفن همراه کشور اطلاعات از طریق دیتا به مرکز داده سازمان ها ارسال شود . منتهی هنوز پوشش شبکه اپراتورها کامل نیست و خیلی از جاها خیلی صرفه اقتصادی ندارد.

در مناطقی که پوشش تلفن همراه وجود ندارد می توان از روش های دیگر همانندرادیویی همانند LoRa,RF,ZigBee و غیره استفاده کرد. در عین حال موضوع مهم در این بین مقرون به صرفه بودن طرح است چرا که کاهش هزینه های طراحی شبکه و در کنار آن حفظ امنیت بالا در تبادل اطلاعات از مولفه های اصلی این پروژه هاست که ما اکنون در آریا همراه توانسته ایم آن را پیاده سازی کنیم.

·         استفاده از این فناوری چه مزایایی برای کشور به دنبال دارد؟

در حال حاضر در دنیای امروز گردان های سایبری در ارتش های تشکیل شده تا در مواقع لزوم بتوانند به سیستم های حیاتی کشورهای دیگر حمله کنند تا بتوانند حداکثر فشار را در مواقع لزوم به کشورهای در حال جنگ وارد کنند؛ پس زیر ساخت ها حیاتی ما در حال تهدید است و با این تفاسیر امنیت یکی از مسائل اساسی ما است.

در این قبیل پروژه ها ، قسمت سخت قضیه مربوط به اطلاعات نرم افزار است ، در این قسمت اطلاعات جمع آوری می شود و به سر فصل بزرگی به نام بیگ دیتا (Big Data) تبدیل می شود. ما با کمک این فناوری مثلا می توانیم به کمک حوزه نیرو برویم و اطلاعات درون کنتورها را حت یاگر لازم باشد هر 15 دقیقه یکبار بخوانیم. به کمک این فناوری می توان با بررسی میزان مصرف آنلاین ، حتی مدیریت مصرف برق را نیز انجام داد. مثلا اگر ببینیم در یک روز میزان مصرف یک واحد به یکباره افزایش پیدا کرده می توانیم برویم ببینیم چه اتفاقی افتاده و مثلا کسی برق دزدی کرده یا مورد دیگری پیش آمده است. این فناوری اسمارت گریت (Smart Grid) در حوزه های دیگر مثل آب و گاز هم اجرایی هست اما ما هنوز با اسمارت گریت فاصله داریم و فعلا در ایران در مرحله مرحله پیاده سازی (AMI) هستیم زیرا در صورتی که وارد این حوزه شویم باید بتوانیم اگر واحدی برق هم تولید کرد آن را از او بخریم.

·         آیا تا کنون توانسته اید این فناوری را در نقطه ای از کشور پیاده سازی کنید؟

ما در حال حاضر پروژه ای داریم درباره جمع آوری اطلاعات مصرف برق فرودگاه های کشور و قصد داریم از این نقطه بفهمیم میزان مصرف برق فرودگاه ها چه وضیعتی دارد. در این پروژه به دلیل پیچیدگی از انواع روش های ارتباطی استفاده کرده ایم. همچنین صلاحیت ما برای شرکت در پروژه AMI در کشور عمان (OMAV) پذیرفته شده است.

·         برخورد وزارت نیرو در استقبال از این فناوری چگونه بوده؟

طرحی به نام طرح فهام در وزارت نیرو مطرح شده و زحمت زیادی کشیده شده است اما سرعت بالایی ندارد.مشکل اصلی این است که این پروژه نیاز به سرمایه قابل توجهی دارد. البته سرمایه گذار هم وجود دارد اما مشخص نیست که چگونه بازگشت سرمایه به سرمایه گذاری اتفاق بیافتد که باید دولت برای این موضوع تمهیدات لازم را بیندیشد.

ما در استان سمنان به صورت آزمایشی پروژه ای را انجام دادیم و میزان مصرف برق چند کارخانه را هر یک ربع یک بار خواندیم و به آنها نشان دادیم .یعنی فناوری را به اثبات رسانیدیم.

جالب است بدانید که شرکت های خارجی هم در انتقال فناوری و دانش به ما مایل هستند. اما این دانش کجا به کار می آید؟ جایی که مقیاس کار بسیار بزرگ و وسیع شود چون آن موقع مقیاس کار دیگر خطی نیست و نیاز به نرم افزارهای خاصی دارد مثلا ممکن است یک شرکت نهایتابتواند یک میلیون کنتور را بخواند و یک شرکت دیگر 10 میلیون کنتور را بخواند. دانش فنی ما در ایران آنقدر نیست که 10 میلیون کنتور را اکنون بخوانیم پس باید یک شرکت خارجی خوب در کنار شرکتی مثل شرکت ما کار کند و به مرور کار را اینها یادبگیریم. طبیعی است که انتقال دانش فنی یک شبه اتفاق نمی افتد.

·         میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای راه اندازی این پروژه  در سراسر کشور تا کنون برآورده شده است؟

براساس تخمینی که خودمان زده ایم و البته مرجعی ندارد ما حدودا برای اینکه برق کشور را کلا مکانیزه کنیم نیاز به 10میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم.البته این مبلغ مربوط به کل کشور است و پروژه ای است که حداقل پنج سال زمان می برد.

البته باید با تعداد کم ، مثلا  100هزار و سپس یک میلیون کنتور شروع کنیم. چه در این مرحله و همچنین برای مراحل بعدی ، حضور شرکت خارجی مسلط ، با دانش و مرجعی که به خصوص سرمایه گذارهم باشد، ضروری است تا مطمئن شویم که پول و وقت کشور به هدر نمی رود. ما در حال حاضر شرکت هایی که دانش فنی لازم را داشته و تمایل به سرمایه گذاری دارند را پیدا کرده ایم  و امیدواریم مشکل خلا قانونی که برای بازگشت سرمایه وجود دارد را حل کنیم تا این مهم انجام شود.

·         یکی دیگر از حوزه هایی که به آن وارد کرده اید راه اندازی اپراتور مجازی (MVNO)است ، آیا تا کنون در این پروژه به مرحله قرارداد با MINO رسیده اید یا خیر و اپراتوری که دوست دارید با آن وارد کار شوید آیا ایرانسل است؟

اپراتورهای اصلی موبایل در ایران همانند سایر اپراتورهای مطرح در دنیا، سرویس دهی عمومی به مردم را عرضه می کنند و سرویس مشابهی را به همه ارائه می دهد تا زمانی هم بازار به مرز اشباع نرسد تمایلی به ورود اپراتورهای مجازی ندارند البته هنوز هم با اکراه ورود اپراتورهای مجازی را می پذیرند. اما اپراتورهای مجازی می توانن باعث افزایش درامد اپراتورهای اصلی شوند.

در حوزه های B2B و در B2C اپراتورهای مجازی می توانند ورود کنند که اپراتورهای اصلی در این زمینه ها نه وقت و نه امکانات لازم را دارند. و لذا اپراتورهای مجازی در این سرفصل ها ورود کنند.

هم اکنون در جاهای مختلف در کشورهای اروپایی و حتی در امریکا اپراتورهای مجازی در کمک به اقلیت ها،امور خیریه ،کمک به باشگاه های فوتبال و در شاخه های مختلف در حال فعالیت هستند.

البته فعالیت های اپراتورهای مجازی ما در قالب شرکت پتسا مطرح است که خودم بنیان گذار آن هستم و یکی از سهامداران آریا همراه پتسا است.از جمله خدماتی که ما می توانیم ارائه دهیم اماکان برقراری یک نوع ارتباط درون شبکه برای سازمان های مختله در قالب اپراتور مجازی است . البته تعدد اپراتورهای مجازی در ایران باعث می شود که رقابت سنگینی به وجود آید در خصوص همکاری با MNO مورد نظر هم ما عمدتا با اپراتور ایرانسل در حال رایزنی هستیم.

با توجه به مذاکراتی که صورت گرفته امیدواریم یکی از دو یا سه MVNO  منتخب آن ها باشند.با رایتل که ساده تر برخورد میکند دو شرکت بسته اند اما تعامل با همراه اول و ایرانسل به هر حال سخت تر است .ضمناً آن ها می خواهند با اپراتور مجازی کار کنند که  با آن راحت باشند و راستای اهداف آن ها عمل می کند.

·         فکر نمی کنید بسیاری از شرکت ها برای به دست آوردن مجوزهایی که برای اپراتورهای مجازی اعطا شده این ورود کرده اندکه این مجوز را داشته باشند تا روزی با قیمت گزاف همانند مجوزهای PSP در حوزه بانکی بخواهند روزی آن را بفروشند؟

برخی از افرادی که این مجوزها را گرفته اند صرفا به دنبال گرفتن مجوز هستندو منتظرند ببیند بعدا چه اتفاقی می افتد و البته عده ای هم آمده اند پای کار تا تلاش کنند و جواب بگیرند.

به عقیده من اپراتور مجازی ، دیتا سنتر ، IP TV و سرویس های ارزش افزوده هیچ یک به تنهایی جواب نمی دهند و اکو سیستم و زنجیره ارزش (Chain Value)   به وجود آمده از مجموع اینها ممکن است جواب دهد و به همین دلیل ما در همه این عرصه ها ورود کرده ایم.

به سود رسیدن اپراتورهای مجازی حداقل دو سال زمان می برد و اپراتورهای مجازی چالش های زیادی برای توافق با اپراتور اصلی و برای رقابت سنگین با سایر اپراتورهای مجاز در پیش رو دارند.

·         با توجه به اینکه در حوزه دیتا سنتر هم ورود کرده اید وضیعت این بخش از صنعت را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما دیتا سنتر نسبتا بزرگی را از شریکمان بنیاد مستضعفان برای 10 سال اجاره کرده ایم و قصد داریم سرویس های رایانش ابری (Cloud Services) را ارایه دهیم . در فاز یک به سازمان ها (B2B&B2B2C) و در مراحل بعد به افراد (B2C) خدمات می دهیم.در حال حاضر با چند بانک صحبت کرده ایم و برنامه هایی در این زمینه داریم. همچنین سرویس های IPTV  خود ما و اطلاعات "باران تلکام" در این دیتا سنتر قرار دارد.

·         با توجه به اینکه در نمایشگاه تلکام امسال پس از چند سال غیبت حضور دارید بفرمایید که برنامه شما برای نمایشگاه امسال چیست؟

آریا همراه در هفدمین نمایشگاه تلکام ، راهکارهای مختلف خود را در حوزه مخابرات ، امنیت شبکه و اینترنت اشیا (IoT) و راه حل های هوشمند ترافیک جاده ای (ITS)  ارایه خواهد دادو پروژه های مهمی را رونمایی می کند. یکی از موضوعاتی که در نمایشگاه به آن خواهیم پرداخت راهکارهای ثبت تصاویر در جاده ها توسط دوربین های پیشرفته مجهز به رادار و سپس انتقال آن از طریق شبکه ماکروویو است که در حال حاضر در استان های مازندران و گلستان در حال اجرا است. در واقع راهکار طراحی و اجرای سیستم های حمل و نقل هوشمند با استفاده از به روزترین تکنولوژی ها در زمینه مخابرات ، فناوری اطلاعات و شبکهدر هوشمندسازی سیستم های حمل و نقل شهری و جاده ای، یکی از توانمندی های تخصصی آریا همراه در حوزه شهر هوشمنداست که در نمایشگاه بخش ویژه ای را به آن اختصاص داده ایم. (Traffic & Mobility Smart).

طرح بازسای شبکه دسترسی ارتباطات ثابت نیز از دیگر برنامه های ما در هفدهمین نمایشگاه تلکام خواهد بودبه نحوی که ارتقا، بازسازی و بهبودزیرساخت لایه دسترسی ما قبل آخر، به منظور ایجاد و ارایه سرویس هایمتنوع باند پهن امری ضروری و حساس است. رفع هزینه های فراوان نگهداری و پشتیبانی آن و همچنین آزاد سازی بخش عظیمی از فضاهای ساختمانی ، از فواید و نتایج مطلوب این فرایند خواهد بود.

اجرای بزرگترین پروژه های رادیویی کشور (Tetra) نیز از دیگر کارهایی است که با تکیه بر نیروی انسانی مجرب و استفاده تکنولوژی روز دنیا آماده به ارایه راهکارهای جامع در پروژه های رادیویی کشور هستیم. بزرگترین پروژه رادیو ترانک کشور، تامین نصب و راه اندازی سیستم دیجیتال (تترا) متعلق به شهرداری تهران نیز یکی از مهم ترین دستاوردهای ما است که در نمایشگاه تلکام آن را در معرض نمایش خواهیم گذاشت.

·         در رابطه با موضوع مهم پهن باند (Broadband)  ، دقیقا این موضوعی است که در کشور عقب ماندگی احساس می شود. با توجه به اهمیت این موضوع چرا الان در این نقطه قرار داریم؟

در خصوص پیاده سازی پهن باند از طیق موبایل (MBB) با توجه به ارایه نسل 3 و 4 (3G،4G)به رغم تاخیر درصدور مجوز به اپراتورهای بزرگ،پیشرفت خوبی داشته ایم.

در مورد ایجاد پهن باند ثابت ، شرکت ایرانیان نت(اپراتور چهارم) با تاخیر زیادی مواجه شده و به نظر می رسد در حال حل مشکلاتش است و امیدواریم با شروع فعالیت های این شرکت، فاصله زیادمان با سایر کشورهای منطقه در این مبحث بسیار مهم که تاثیر مستقیم بر GDP کشور دارد را کم کنیم.

در خصوص تاخیرهای به وجود آمده در این حوزه و نحوه عملکرد دستگاه های ذی ربط در به تاخیر افتادن این پروژه بسیار مهم ، باید به مساله پروژه FTTX از نگاهی کلان تر به آن پرداخت و همان طور که حاکمیت در رساندن آب ،برق و گاز به درب منازل تک تک ایرانیان در تمامی نقاط کشور دارای اراده راسخ است و از آنجا که در دنیای امروز استفاده از پهنای باند بالا برای مردم و دولت ها یک نیاز حیاتی محسوب می شود،حاکمیت باید نگاهش را به مقوله استفاده از پهنای باند با سرعت بالا برای مردم همانند آب، برق و گاز به یک نیاز ضروری تبدیل کند و در این راستا نیز وظایف خود را انجام دهد.اکنون مصرف دیتا در دنیا و کشور ما به میزان قابل توجهی افزایش داشته است و اکنون اپراتورهای ایرانسل، همراه اول و رایتل خبر از رشد بی سابقه در استفاده از دیتا در یک سال اخیر می دهند و در عین حال گفته می شود تا سال 2020 نزدیک به 80 ردصد مصرف دیتا د ردنیابه تبادل ویدیو اختصاص می یابد.

در حال حاضر سلایق مصرف کاربران در حال تغییر و رو به جلو در حال حرکت است و در این موضوع نیز نحوه برخورد دولت ها متفاوت است . به طور مثال در حال حاضر کشور استرلیا سمایه گذاری 40 میلیارد دلاری را برای توسعه پهنای باند پرسرعت در تمام نقاط کشورپهناور استرلیا که از نظر جغرافیایی مشابهت هایی نیزبا ما دارد راه اندازی کند.

·         آیا در آنجا هم مثل ایران کار به یک شرکت خصوصی واگذار شده است ؟

چنانچه دولت استرالیا قرار باشد موضوع توسعه پهنای باند را به شرکت های خصوصی واگذار کند قطعا آن شرکت ها با توجه به سیاست های تجاری دارند به سمت ارائه سرویس در نقاط جذاب خواهند رفت چرا که آن ها برای سرمایه گذاری که انجام می دهند نیازمند بازگشت سرمایه هستند.

در هیج جای دنیا از بخش خصوصی توقع ندارند که سرمایه گذاری را انجام دهند که بازگشت سرمایه آن 20ساله باشد و حتی شرکت های دولتی و نیمه دولتی نیز این کار را نمی کنند اما دولت و حاکمیت وظیفه دیگری دارد و نمی تواند به خاطر اینکه یک روستا دور افتاده است به آن آب، برق و گاز ندهند و نهایتاً چنانچه مسیر ارائه سرویس دشوار هم باشد ، آن حق را از شهرونداتن سلب نمی کنند و از مسیرهای جایگزین قطعاً سرویس های حیاتی را به مردم می رسانند.

در کشور ما دولت در سال های قبل اعلام کرد که خودش تصمیم به شبکه سازی برای توسعه ی پهنای باند را ندارد و این کار را به بخش نیمه دولتی و یا به عبارتی نیمه خصوصی واگذار کرد که در بسیاری از کشور های دنیا نیز به همین روش کار انجام میشود با این تفاوت مهم که در اکثر کشورهای پیشرفته ، کار به بخش خصوصی سپرده می شود اما زمانی که پروژه اپراتور چهارم شکل گرفت مشخص نشد که این اپراتور از ناحیه ی حاکمیت نیز وظایفی را دارند یا اینکه فقط مشابه یک بخش خصوصی که قرار است از کنار این پروژه درامدی را کسب کند وارد اینکار شده است .

·         با تمام این ها صحبت از این است که شرکت MTN افریقای جنوبی در پروژه اپراتور چهارم ورود کند در این موضوع آیا هماهنگی هایی وجود دارد؟

در طی سال های گذشته طرح های تجاری متفاوتی برای شروع به کار ایرانیان نت مطرح شد ولی به نتیجه مرسید و همانطور که گفتید این تا جایی پیش رفت که اکنون صحبت از ورود شرکت MTN پروژه اپراتور چهارم است. با توجه به تجربه ی کار مشابه در آریا همراه با ایرانسل MTN را در چند سال گذشته داشتیم و در سطح کلاس جهانی با این شرکت در زمینه نگهداری مراکز داده دیتا همکاری داشتیم ، تصور می کنم که همکاری MTN  با ایرانسل چند ارمغان را با خود به همراه داشته است :اول اتینکه یک مدیریت بین المللی برای اپراتور موبایل (با توجه به تجربه ی 21 اپراتور دیگر ) در اینجا اعمال شد که این خیلی مهم است و دوم اینکه نگاه کاملاً اقتصادی به موضوع دارد و اینکه سرمایه گذاری باید براساس چه اولویت هایی انجام شود.

حضور MTN در کنار ایرانیان نت قطعاً می تواند به اپراتور چهارم کمک کند و تجربه ی حرفه ای آن ها می تواند زمینه ی توسعه و رشد سریع ایرانیان نت را با طرح تجاری که اخیراً آن را ارائه کرده است را به همراه داشته باشد.

·         آیا از طرح پیشنهادی MTN برای ایرانیان نت اطلاعی دارید؟

در  طرح تجاری پیشنهادی MTN برای اپراتور چهارم که اعلام شده ایجاد شبکه فیبر نوری با توجه به تجاری بودن طرح باید تنها درهشت کلان شهر کشور آغاز شود و این در حالی است که حتی مدیران MTN معتقدند که در همین هشت کلان شهر نیز نباید برای تمام نقاط آن شبکه فیبر نوری ایجاد شود چرا که آنها دقیقا به این پروژه نگاه کسب و کاری و اقتصادی دارند.

حال در صورتی که دولت تصمیم داشته باشند که که به تمام منازل کشور فیبر نوری برساند می بایست در مراحل بعد یا اپراتور دیگری را برای ارایه سرویس در نقاط کم در آمد ایجاد کند یا اینکه به ایرانیان نت در نقاطی که صرفه اقتصادی بایش ندارد  و سوبسید و کمک های لازم را ارایه دهد.

15 مهر 1395 12:27

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: