Menu

اخبار

آریاهمراه و برگزاری نشست «کشاورزی اقلیم هوشمند» در الکامپ 2018

آریاهمراه و برگزاری نشست «کشاورزی اقلیم هوشمند» در الکامپ 2018
در حاشیه‌ی برگزاری بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ تهران، آریاهمراه، به‌عنوان یکی از پیشگامان راهکارهای اینترنت اشیا در ایران، نشستی با عنوان «کشاورزی اقلیم هوشمند» برگزار کرد. در این نشست که دوشنبه، 8 مردادماه، در ساعت 16 در سالن 11 نمایشگاه بین‌المللی تهران، در قالب سخنرانی‌ها و پنل‌های «الکام‌تاکز» برگزار شد، محمدامین حیدری‌زارع، کارشناس ارشد شهر هوشمند و صالح خواجه‌دلویی، کارشناس توسعه‌ی کسب‌وکارِ آریاهمراه حضور یافتند و در قالب نشست و کارگاهی تخصصی،  به بررسی آخرین دستاوردها و راهکارهای جهانی در حوزه‌ی هوشمندسازی کشاورزی پرداختند.
 
حقیقت آن است که همه می‌دانیم آب‌وهوای کره‌ی زمین به‌شدت درحالِ تغییر است. تغییر اقلیمی، به‌یقین، امنیت غذایی جهان را با چالشی بنیادی روبه‌رو می‌کند. مردان و زنانی که غذای ما را تولید می‌کنند، ازجمله، کشاورزان، دامداران و ماهی‌گیران، متحمل بیشترین آسیب‌ها از این تغییرات اقلیمی می‌شوند. از‌این‌رو، جوامع کشاورزی نیازمند مقاوم‌سازی خود و افزایش توانمندی‌ها برای هماهنگی با این تغییرات هستند تا افزون بر تأمین نیازهای غذایی جمعیت روزافزون، از مصرف بی‌رویه‌ی منابع طبیعی، به‌ویژه آب و خاک جلوگیری کنند. به‌همین‌دلیل است که امروز، بحث کشاورزی اقلیم هوشمند که منطبق بر تغییرات جوّی باشد، بیش از هر زمان دیگر مطرح شده و طیف گسترده‌ای از شرکت‌های معتبر فناوری را در جهان به پژوهش و فعالیت واداشته است.
 
در این نشست که با استقبال بسیار خوب متخصصان و علاقه‌مندان به حوزه‌ی هوشمندسازی و اینترنت اشیا و نیز مدیران و کارشناسان کشاورزی برگزار شد، نمایندگان آریاهمراه طی ارائه‌ای مفصل، ضمن اشاره به معضلات بغرنج زیست‌محیطی امروز جهان، همچون کم‌آبی و گرمایش زمین، به تعریف کشاورزی هوشمند و اهمیت پیاده‌سازی آن در شرایط کنونی کشور پرداختند.
 
بنابر گزارش کارشناسان آریاهمراه، درحال‌حاضر، 70درصد از 0.5 درصد آب آشامیدنی موجود در جهان برای مصارف آبیاری صرف می‌شود. از‌این‌رو، با توجه به بحران جدی کم‌‌آبی در جهان و به‌ویژه در کشورمان ایران طی سال‌های آتی، ضرورت بهینه‌سازی مصرف آب به‌ویژه در بخش کشاورزی باید یکی از دغدغه‌های بنیادین مسئولان امر قرار گیرد. در این میان، سامانه‌های آبیاری هوشمند، با جمع‌آوری اطلاعاتِ مرتبط با رطوبت خاک، شرایط جوّی و نیز اطلاع از شرایط موردنیاز هر گیاه، به کشاورزان کمک می‌کنند تا دوره، زمان دقیق و میزان آبیاری را در مزارع و گلخانه‌ها به‌صورت علمی تنظیم و اجرا کنند. همچنین، در راهکار پایش کیفیت خاک نیز، با اندازه‌گیری سایر مشخصات خاک مانند دما، pH، نیترات و مواد معدنی ضروری،‌ اخطارها و توصیه‌های اصلاحی در‌خصوص کیفیت خاک، به کشاورزان اعلام می‌شود.  
 
مهندس حیدری‌‌زارع با اشاره به اینکه کشاورزی ما از روند دیجیتالی‌شدن در جهان عقب افتاده است، به معرفی مهم‌ترین سامانه‌های کشاورزی هوشمند و چگونگی پیاده‌سازی آنها در اراضی کشاورزی کشور پرداخت. وی همچنین، به مزایای اینترنت اشیا (IoT) در گردآوری، تحلیل و کنش روی داده‌ها، پایش پارامترها با راهکارهای کم‌هزینه، تجزیه‌وتحلیل بزرگ‌داده‌ها و اجرای سناریوهای خودکار در زمان درست اشاره کرد.
 
از سوی‌ دیگر، مهندس خواجه‌‌دلویی، دانش‌آموخته‌ی فناوری اطلاعات و کارشناس توسعه‌ی کسب‌وکار، به توصیف مهم‌ترین مزایای تجاری پیاده‌سازی سامانه‌های IoT برای همه‌ی طرف‌های ذی‌نفع پرداخت و با اشاره به نمونه‌های موفق جهان، از اهداف و برنامه‌های آریاهمراه در گسترش مفاهیم شهر هوشمند در ایران پرده برداشت.