Menu

اخبار

حضور پربار آریاهمراه در پنجمین نمایشگاه صنعت بومی پدافند سایبری

حضور پربار آریاهمراه در پنجمین نمایشگاه صنعت بومی پدافند سایبری
پنجمین نمایشگاه صنعت بومی پدافند سایبری (CDEX 2018)، صبح روز یکشنبه 11 آذرماه 1397، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور سردار غلامرضا جلالی،‌ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گشایش یافت. این نمایشگاه که به‌مدت چهار روز در سالن‌های 14 و 15 نمایشگاه بین‌المللی تهران دایر بود، فرصتی را فراهم آورد تا مدیران و کارشناسان زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم کشور و دستگاه‌های اجرایی و عمومی با توانمندی‌ها و محصولات شرکت‌های بزرگ سایبری و استارت‌آپ‌های این حوزه آشنا شوند. گفتنی است شرکت آریاهمراه، به‌عنوان یکی از پیشگامان توسعه‌ی امنیت سایبری در ایران، با حضور دوباره‌ی خود در این رویداد کوشید تا محصولات، خدمات و راهکارهای خود را در این حوزه به نظر کارشناسان و دست‌اندرکاران پدافند سایبری کشور برساند.
 
به‌گزارش واحد روابط عمومی آریاهمراه، نمایشگاه صنعت بومی سایبری بنا بر سیاست‌های کلیِ ابلاغ‌شده ازسوی مقام معظم رهبری در امور خودکفایی دفاعی و امنیتی و با تأکید بر بومی‌سازی و روزآمدی سامانه‌ها، کالاها و خدمات اولویت‌دارِ دفاعی و امنیتی از 11 تا 14 آذرماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. این نمایشگاه با تأکید بر بهسازی تجهیزات موجود و ممنوعیت تأمین نیازهای امنیتی از خارج کشور، با مشارکت سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه پدافند سایبری کشور، با شعار «بهره‌برداری از محصول بومی، تضمین امنیت پایدار» میزبان طیف وسیعی از متخصصان فناوری اطلاعات، کارشناسان امنیت شبکه و مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور بود.
 
شایان ذکر است در برگزاری این دوره از نمایشگاه، تازه‌ترین محصولات بومی در حوزه‌های فناوری‌های نوین سایبری، امنیت اطلاعات، بانکداری الکترونیک، سامانه‌های کنترل صنعتی، حفاظت الکترونیک و الکترومغناطیس عرضه شد. این نمایشگاه، هرچند به‌عنوان یک رویداد فوق‌تخصصی، همواره در جذب طیف گسترده‌ی متخصصان مرتبط با امنیت سایبری موفق بوده است، در این دوره با چنان استقبالی که انتظار آن می‌رفت، روبه‌رو نشد و به‌طور کلی فضای نمایشگاه نسبت به سال‌های پیش تاحدودی خلوت‌تر بود.
 
با‌این‌حال، با توجه به ممنوعیت بهره‌برداری از سامانه‌های خارجی در زیرساخت‌های کشور، این نمایشگاه فرصت ارزشمندی را فراهم کرد تا مدیران و کارشناسان فنی کشور با محصولات بومی این حوزه‌ها آشنا شده و برای به‌کارگیری آنها در سازمان‌ها و صنایع خود اقدام کنند.
 
یادآور می‌شود امروزه با نگاه به جنگ‌های اخیر در دنیا، تلفیقی از جنگ‌های نظامی و سایبری در جریان است؛ به‌گونه‌ای که جنگ سایبری به‌عنوان آغاز حمله‌ای ترکیبی یا مکمل جنگ در حوزه‌های دیگر در راهبردهای کشورهای دارای قدرت سایبری به‌خوبی دیده می‌شود. به‌همین‌دلیل، نگاه متفاوت به جنگ‌های پیش‌رو با رویکرد جدید برای دفاع سایبری گریزناپذیر است.
 
کارشناسان جهان اکنون بر این باورند که هکرها، مهاجمان سایبری و در رأس آنها، کشورهای متخاصم و گروه‌های زیر حمایت پنهان آنها، به‌راحتی با بهره‌گیری از آسیب‌پذیری‌های موجود، به زیرساخت‌ها نفوذ یافته و به مقاصد خود دست می‌یابند. ازاین‌رو، در راستای تأمین امنیت و توان پدافندی زیرساخت‌ها، نه‌تنها نباید منتظر کمک از کشورهای دیگر باشیم؛ بلکه باید با تمام توان، با تکیه بر ظرفیت‌های موجود، زیرساخت‌های سایبری کشور را امن و مصون نگه داریم. در این میان، پدافند غیرعامل یا دفاعِ بدون سلاح می‌کوشد تا با مجموعه‌ای از اقدامات غیرمسلحانه، موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و مدیریت بحران دربرابر تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن شود.

آریاهمراه و راهکارهای امنیت شبکه

در این راستا، واحد مهندسی و امنیت شبکه آریاهمراه در پنجمین نمایشگاه صنعت بومی سایبری،فرصت یافت تا با ارائه‌ی سامانه‌ی «آگاهی از رخداد و مدیریت امنیت اطلاعات شبکه» خود با نام تجاری ARMA SIEM، به‌عنوان نخستین SIEM بومی دارای تأییدیه فنی و امنیتی از سازمان پدافند غیرعامل، مرکز مدیریت راهبردی افتا و سازمان فناوری اطلاعات، از تلاش‌های بلندمدت خود در زمینه‌ی ایمن‌سازی زیرساخت‌های حساس و استراتژیک کشور پرده برداشته و مدیران دستگاه‌های اجرایی را از امکانات و قابلیت‌های ثمربخش این سامانه‌ی بومی آگاه کند. گفتنی است این سامانه که با همکاری مجموعه‌ای کم‌نظیر از نخبگان کشور و بهره‌مندی از امکانات آزمایشگاهی پیشرفته حاصل شده، هم‌اکنون در شماری از مراکز مهم بانکی و شبکه‌های بزرگ و حساس کشور، به‌عنوان قلب مرکز عملیات امنیت (SOC)، پیاده‌سازی شده و با رضایت کامل درحال بهره‌برداری مؤثر است.
 
سرویس فوق‌تخصصی تحلیل امنیت شبکه (+NetSecAnalysis) نیز، از دیگر خدمات واحد مهندسی و امنیت شبکه بود که در این نمایشگاه به‌تفصیل معرفی شد. این سرویس به‌منظور تحلیل وضعیت، ترافیک، رفتارهای کاربران، آسیب‌پذیری‌ها، نقایص امنیتی و بسیاری پارامترهای مهم دیگر، با بهره‌برداری از امکانات سامانه‌ی ARMA SIEM، راهکارهای منحصربه‌فردی را برای بهبود و بهینه‌سازی شبکه ارائه می‌دهد.