Menu

اخبار

مروری بر سخنرانی دکتر اسمعیل ثنایی در همایش تهران هوشمند

مروری بر سخنرانی دکتر اسمعیل ثنایی در همایش تهران هوشمند
هم‌زمان با هفته دیجیتال ایران و برگزاری دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند، نشست تخصصی «زیرساخت‌ها و فناوری‌های نوین در شهر هوشمند» با هدف بررسی عملیاتی‌تر چالش‌های پیش‌رو در پیاده‌سازی ملزومات شهر هوشمند، بعدازظهر روز دوشنبه 19 آذرماه 1397، با حضور دکتر اسمعیل ثنایی، مدیرعامل آریاهمراه و جمعی از صاحب‌نظران و متولیان این عرصه در تالار سعدی مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار شد. گفتنی است در این نشست، دکتر ثنایی، پس از ارائه‌ی سخنرانی با عنوان «تکنولوژی‌های متحول‌کننده‌ی شهر هوشمند»، به بحث و تبادل‌نظر با دیگر مهمانان نشست پرداخت. در این گزارش، می‌کوشیم مهم‌ترین مطالب و سرفصل‌های ارائه‌شده در این نشست را به آگاهی شما برسانیم.
 
هوشمندسازی خدمات شهری از جمله موضوعات کلیدی و فرصت‌های جدی پیاده‌سازی خدمات مبتنی بر IoT در هر کشور است و در ایران نیز چند سالی است که موضوع شهر هوشمند در دستور کار شهرداری‌ها و نهادهای ذیربط قرار گرفته است. نشست تخصصی «زیرساخت‌ها و فناوری‌های نوین در شهر هوشمند» با حضور مدیران ارشد نهادهای حاکمیتی، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری‌ها، اپراتورها، شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات و استارتاپ‌ها، به بررسی تخصصیِ فرصت‌ها پیرامون هوشمندسازی خدمات شهری و چالش‌های اجرایی‌شدن آن در کلان‌شهرهای کشور پرداخت.
 
این نشست حول سه محور «فناوری‌های پیشران و آینده‌‌ی شهرهای هوشمند»، «کاربردهای اینترنت اشیاء در شهرهای هوشمند» و «چالش‌های سرمایه‌گذاری در توسعه‌ی زیرساخت شهر هوشمند» در سالن سعدی مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد. محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران؛ بابک قالیچی، مدیرکل فروش سازمانی همراه اول؛ مهدی روحانی‌‌نژاد، مدیر فروم اینترنت اشیاء ایران؛ آرش بهگو، مدیرکل طراحی و بهینه‌سازی هسته شبکه ایرانسل و اسمعیل ثنایی، مدیرعامل شرکت آریاهمراه از شرکت‌کنندگان این نشست بودند.
نشست در ساعت 15:30 با مقدمه‌ی مهندس روحانی‌نژاد رسماً آغاز به کار کرد و در پی آن، دکتر اسمعیل ثنایی به‌عنوان نخستین سخنران برای ارائه‌ی بحث «تکنولوژی‌های متحول‌کننده‌ی شهر هوشمند» در جایگاه قرار گرفت.
 
ثنایی از داستان هوشمندسازی پروژه‌ی استونی الکترونیکی، به‌عنوان نمونه‌ای موفق در جهان آغاز کرد و اظهار داشت: «دو دهه پیش، به‌هنگام شروع پروژه‌ی هوشمندسازی استونی، دسترسی اینترنت و دستگاه‌های متصل به آن در استونی محدود بود. قصد و همت جدی و سرمایه‌گذاری روی راه‌حل‌های IT این راه را برای استونی باز کرد.» وی افزود: «IT در زندگی مردم استونی و پروژه‌ی هوشمندسازی این کشور نقشی کلیدی بازی می‌کند. در استونی شرکت‌ها و استارتاپ‌های گوناگون روی ایده‌های نوآوری جهت هوشمندسازی کشور به‌طور جدی کار می‌کنند.» بنا به گزارش ثنایی، این کشور با برخورداری از بیش از 3700 شرکت IT که 4% کل نیروی انسانی آن را به خود اختصاص داده‌اند، 7% تولید ناخالص داخلی خود را به‌سمت فناوری اطلاعات معطوف نموده است.
وی در ادامه به حوزه‌های اصلی هوشمندسازی در استونی بر چهار بستر فناوری اینترنت اشیاء، زیرساخت 5G، هوش مصنوعی و بلاک‌چین اشاره کرد و توسعه‌ی این فناوری‌ها را عاملی برای هوشمندسازی در عرصه‌های گسترده‌ی خدمات حمل‌ونقل، تشخیص هویت، تعامل‌پذیری (Interoperability)، ایمنی و امنیت، کسب‌وکار و فرایندهای مالی، سلامت و بهداشت، دولت الکترونیکی و آموزش تلقی نمود.
 
این عضو بازنشسته‌ی هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف، در ادامه‌ی ارائه‌ی خود، به معرفی اجمالی قابلیت‌های هریک از این چهار فناوری تحول‌بخش پرداخت. وی با نقل‌قول از ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، فناوریِ ده‌ سال آینده را در سیطره‌ی هوش مصنوعی یا AI پیش‌بینی نمود و از تأثیر هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف بازار درطول پنج تا ده سال آینده سخن گفت.
دکتر ثنایی سپس با معرفی اینترنت نسل پنجم، به بررسی مهم‌ترین تفاوت میان 4G و 5G با عنوان Network Slicing پرداخت و به مهم‌ترین کاربردهای 5G در تقسیم یک لایه شبکه‌ی فیزیکی به چندین لایه شبکه‌ی مجازی E2E و کاربردهای آن برای اپراتورها اشاره کرد. ثنایی، پهنای باندِ موبایل، اینترنت اشیاء انبوه (Massive IoT) و اینترنت اشیاء با مأموریت حیاتی (Mission-critical IoT) را با ذکر نمونه‌هایی مهم‌ترین کاربردهای 5G در حال حاضر عنوان کرد و به نیازمندی‌های هر یک اشاره داشت.
 
مدیرعامل آریاهمراه با اشاره به جدیدترین آمار statista.com پیش‌بینی کرد که تا سال 2025، شمار مشترکین 5G به 2.61 میلیارد نفر در کل جهان برسد. پهن‌باند پرسرعت، اینترنت اشیاء صنعتی، بهداشت متصل و وسایل نقلیه‌ی خودکار از مهم‌ترین مواهب 5G در سال‌های آینده خواهند بود.
در ادامه‌ی سخنرانی، دکتر ثنایی به معرفی فناوری بلاک‌چین پرداخت و حجم بازار جهانی آن را مورد ارزیابی قرار داد. وی سپس به دلایل اینکه چرا بلاک‌چین همه‌ی صنایع را متحول خواهد کرد، پرداخت و اظهار داشت: «در تکنولوژی بلاک‌چین، رمزنگاری جای واسطه‌ها را می‌گیرد و عملیات کسب‌وکار به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. به‌همین‌دلیل، این تکنولوژی در کل دنیا پذیرفته شده و ما نیز چاره‌ای نداریم که با شفافیت کامل به استقبال آن برویم.»
درنهایت، دکتر ثنایی به بحث اینترنت اشیاء (IoT) و سهم بازار آن در بخش‌های مختلف پرداخت و به مهم‌ترین چالش‌های آن در حوزه‌ی تکنولوژی و سیاست‌گذاری و هم‌پوشانی این دو حوزه اشاره کرد.
 
مفهوم و دلایل اهمیت داده‌های باز (Open Data) از دیگر موضوعات مهم در ارائه‌ی پایه‌گذار آموزش سیستم‌های دیجیتال در ایران بود. ثنایی، شفافیت اطلاعات و کنترل دمکراتیک، مشارکت همگانی در تولید داده، بهبود بهره‌وری خدمات دولتی و قابلیت اندازه‌گیری اثرِ سیاست‌های مختلف را از ترکیب منابع مختلف داده در حجم بالا، از مهم‌ترین مزایای داده‌های باز برشمرد و بر ضرورتِ حرکت جدی و مستمر به‌سوی نهادینه‌سازی سامانه‌های داده‌‌های باز در سطوح مختلف حاکمیت تأکید نمود.
 
ثنایی با اشاره به گزارش گارتنر اظهار داشت: «درحال‌حاضر، حدود 10% داده در هر سازمان بیرون از مراکز داده‌‌ی سنتیِ متمرکز یا به‌عبارتی در فضای ابری تولید و پردازش می‌شود. تا سال 2022 این عدد به 75% خواهد رسید.»
در پایان، دکتر ثنایی از آینده‌ی اینترنت اشیاء (IoT) سخن گفت و به اولویت‌شدن حریم داده‌ها، شمار بیشتر سنسورها، امنیت سختگیرانه‌تر و استانداردهای فیزیکی بالاتر و یادگیری ماشین اشاره کرد و با معرفی نمونه‌هایی از شهر هوشمند به ارائه‌ی خود پایان داد.
پس از دکتر ثنایی، مدیرکل طراحی و بهینه‌سازی هسته شبکه ایرانسل در جایگاه قرار گرفت و به سخنرانی درباره‌ی فناوری‌های نوین و کاربرد آنها در شهر هوشمند پرداخت. آرش بهگو با نگاهی مشتری‌مدارانه، به اولویت‌ها و مسائل کلیدی مصوب شورای شهر تهران اشاره کرد و خواسته‌های مشتری را از فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌‌تفکیک ارزیابی نمود. وی در ادامه، با بررسی الزامات تحقق اینترنت اشیاء انبوه و اینترنت همه‌چیز، به مهم‌ترین چالش‌های پیش‌رو در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فناوری، زیست‌محیطی و حقوقی پرداخت.
پس از پایان ارائه‌ها، اعضای نشست در پنل سخنرانی قرار گرفتند و به‌شکلی عملیاتی‌تر به بررسی چالش‌های پیش‌رو در حوزه‌ی پیاده‌سازی پروژه‌های هوشمندسازی شهری پرداختند. در پایانِ نشست نیز جلسه‌ی پرسش‌وپاسخ با حضور کارشناسان حاضر در سالن برگزار شد.
 
در پایان نشست دکتر ثنایی، در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد برگزاری همایش درباره‌ی تأثیرات چنین نشست‌ها و همایش‌هایی اظهار داشت: «یکی از سرفصل‌هایی که در این‌گونه نمایشگاه‌ها مطرح می‌شود، بحث هوشمندی است. هوشمندی تعاریف متعددی دارد؛ برخی مکانیزاسیون یا اتوماسیون را معادل هوشمندی می‌دانند. مهم این است که فرهنگ هوشمندی و کاربردهای آن جا بیفتد؛ سازمان‌های مختلف از قبیل شهرداری، وزارتخانه‌ها و سایر ذی‌نفعان مثل سازمان آب، برق، گاز متوجه شوند که مشکل تکنولوژی نیست؛ بلکه ضعف سیاست‌گذاری و نبود استراتژی است. شرکت‌های داخلی ایرانی بسیار توانمندند که کل زنجیره‌ی تأمین پروژه‌ها را به‌شایستگی به انجام برسانند و در این حوزه، تحریم‌ها به پیشرفت شرکت‌های ایرانی کمک چشمگیری کرده است.»