Menu

اخبار

حضور مشترک آریاهمراه و رایتل در نمایشگاه تخصصی پنجمین کنفرانس اینترنت اشیاء ایران

حضور مشترک آریاهمراه و رایتل در نمایشگاه تخصصی  پنجمین کنفرانس اینترنت اشیاء ایران
پنجمین نمایشگاه و کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء ایران (IoTex 2019) با هدف معرفی و توسعه فناوری‌های نوین دیجیتال در عرصه‌های انرژی، کشاورزی، مدیریت شهری و... و با حضور شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در حوزه IoT از سوی فروم اینترنت اشیاء ایران (IIF) در روزهای ۱۰ و ۱۱ آذرماه ۱۳۹۸ در سالن همایش‌های مؤسسه مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار شد. گفتنی است در این رویداد، دو شرکت آریاهمراه و رایتل در یک همکاری مشترک، از دستاوردها و راهکارهای فناورانه خود در زمینه‌های گوناگون IoT رونمایی کردند.
 
در این رویداد دوروزه که با همکاری و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فضایی ایران و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری و با حضور دو اپراتور قدرتمند رایتل و همراه‌ اول برگزار شد، علاوه بر حضور شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در حوزه اینترنت اشیاء در نمایشگاه جانبی، تمامی ذی‌نفعان و فعالان حوزه هوشمندسازی، استارتاپ‌ها، پژوهشگران، فعالان و علاقه‌مندان این حوزه در قالب نشست‌ها و رویدادهای تخصصی «راهکارهای هوشمندسازی مصرف انرژی مبتنی بر فناوری‌های نوین دیجیتالی» و «کاربردهای نوین اینترنت اشیاء در کشاورزی هوشمند» به مشارکت و تبادل‌نظر پرداختند.
 
رویداد مذکور به‌عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی فعالان حوزه اینترنت اشیاء، از سال ۱۳۹۴ به‌صورت سالانه، به بررسی مهم‌ترین موضوعات روزِ این حوزه و همچنین دغدغه‌های گوناگون ذی‌نفعان و بازیگران آن در راستای رشد و توسعه تکنولوژی‌های مرتبط و شکل‌گیری بازار و اکوسیستم متناسب با نیازهای کشور می‌پردازد. از همین رو، شرکت آریاهمراه، به‌عنوان یکی از پیشگامان اینترنت اشیاء در ایران، همواره از آغاز حضور پررنگی در این رویداد داشته است.
 

انرژی هوشمند

با توجه به اینکه در بخش انرژی، مصرف هوشمندانه چالش جدی و دیرینه کشور به شمار می‌آید و هنوز راهکار گسترده و فراگیری برای آن اجرایی نشده است، بهره‌‌برداری از فناوری‌های نوین انرژی هوشمند می‌تواند بسیاری از چالش‌ها و مشکلات موجود در این عرصه را برطرف کند. تعرفه پایین و الگوی مصرف نادرست از جمله عوامل مؤثر در مصرف بیش‌ازحد انرژی در کشور است که سالانه با خاموشی‌های برق در فصل تابستان و افت فشار گاز در فصل زمستان خودنمایی میکند. بنابراین طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اندازه‌گیری و انتقال داده هوشمند و نرم‌افزارهای کاربردی مدیریت انرژی که از دستاوردهای اینترنت اشیاء است، می‌تواند در بهینه‌سازی و مدیریت مصرف انرژی در کشور نقطه عطف مهمی باشد.
 

کشاورزی هوشمند

در حوزه کشاورزی نیز، شرایط خشکسالی و کم‌آبی در کشور، بهره‌برداری بهینه از منابع آبی جهت آبیاری گیاهان را بیش از پیش ضروری ساخته است. به‌علاوه در حوزه آفات نیز، معمولاً کشاورزان به‌صورت سنتی همواره در پی دیدن نشانههایی از حضور آفاتی که محصول را تهدید می‌کنند، هستند. بنابراین به‌کارگیری فناوری‌های نوین مانند اینترنت اشیاء در حوزه کشاورزی زمینه پیشرفت صنعت کشاورزی در ایران و بهره‌گیری بهینه از منابع موجود را فراهم می‌کند.
 

حمل‌ونقل هوشمند

از دیگر چالش‌های مهم در شهرهای شلوغ و پرجمعیت امروزی، موضوع حمل‌ونقل است که کیفیت زندگی روزمره همه‌ شهروندان را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. امروزه در شهرهای هوشمند که مبتنی بر فناوری‌های IoT هستند، سامانه‌های مدیریت ناوگان نقش بسیار مهم و حساسی ایفا می‌کنند. در واقع، این سامانه‌ها مجموعه‌ای از سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی هستند که در قالب یک سیستم هوشمند مدیریت، امکان موقعیت‌یابی، مشاهده مسیر حرکتی و نحوه فعالیت انواع وسایل نقلیه و نفرات را در اختیار قرار می‌دهند. بهره‌گیری از این سامانه‌ها به‌یقین تأثیر ویژه‌ای در بهبود وضعیت ترافیک در سطح شهر و همچنین بهینه‌سازی مصرف سوخت خواهد داشت.
 

آریاهمراه و راهکارهای اینترنت اشیاء

شرکت آریاهمراه، همگام با موج جدید فناوری در حوزه‌ اینترنت اشیاء (IoT) با توجه به دانش فنی بومی و تجارب فراگیر خود در حوزه‌های گوناگون ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری با شرکای توانمند داخلی و خارجی، از پیشگامان توسعه فناوری‌ اینترنت اشیاء در ایران به شمار می‌رود.
 
واحد IoT آریاهمراه در طول سال‌های اخیر کوشیده است با شناسایی فرصت‌های موجود و همراه با معرفی مفاهیم نوین هوشمندسازی در صنایع گوناگون مانند مدیریت مصرف آب و انرژی، کشاورزی، دامپروری، حمل‌ونقل، حفاظت و ایمنی پرسنل و پایش سلامت سازه‌ها، راهکارهایی متناسب با نیاز مشتریان و با حداکثر کیفیت ارائه دهد.
 
در پنجمین نمایشگاه تخصصی کنفرانس اینترنت اشیاء ایران، دو شرکت آریاهمراه و رایتل در یک حضور و همکاری مشترک، توانمندی‌های خود را در سه حوزه‌ مدیریت هوشمند انرژی، کشاورزی و دامپروری هوشمند و حمل‌ونقل هوشمند به نمایش گذاشتند و ضمن گفت‌وگو و رایزنی با نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط و نیز صاحبان صنایع و کسب‌وکارها به بررسی الزامات و شرایط عملی پیاده‌سازی این سامانه‌ها در ایران پرداختند.
 
گفتنی است در این رویداد، مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس مهدی روحانی‌نژاد مدیر فروم اینترنت اشیاء ایران (IIF) و جمعی دیگر از مقامات مسئول از غرفه مشترک آریاهمراه و رایتل بازدید به عمل آوردند.