Menu

اخبار

آریاهمراه، حامی اولین استارتاپ ویکند گردشگری شتاب‌دهنده پدیده

آریاهمراه، حامی اولین استارتاپ ویکند گردشگری شتاب‌دهنده پدیده
اولین رویداد استارتاپی شتاب‌دهنده پدیده با عنوان استارتاپ ویکند گردشگری با هدف گردآوری و تجاری‌سازی ایده‌های تازه برای رونق گردشگری شهر مشهد طی روزهای ۱۳ تا ۱۵ آذرماه ۱۳۹۸ در مرکز بزرگ گردشگری و خرید پدیده شاندیز با حضور جمعی از مسئولان استانی و فعالان اکوسیستم کارآفرینی-استارتاپی برگزار شد. گفتنی است در این رویداد، آریاهمراه به‌عنوان یکی از حامیان اصلی، با برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای خود در حوزه تجاری‌سازی فناوری‌های نوین کوشید تا تجربیات خود را در حوزه اکوسیستم کارآفرینی با فعالان این عرصه به اشتراک بگذارد. همچنین نمایندگان واحد توسعه بازار و کسب‌وکار آریاهمراه در طول این سه روز، ضمن حضور به‌عنوان منتور و داور، اقدام به برگزاری جلسات B2B با مدیران و صاحبان کسب‌وکار در مرکز گردشگری پدیده کردند.
 

استارتاپ ویکند، فضایی برای توسعه عملی و تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه

استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Educational) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می‌گردد. در این برنامه شرکت‌کنندگان پرانگیزه‌ای شامل برنامه‌نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده‌هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند. این برنامه جهانی تاکنون بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا برگزار شده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی پدید آورده است. در استارتاپ ویکند ایده‌های زیادی مطرح می‌شوند؛ اما آنچه در این برنامه اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا!
 
در استارتاپ‌ویکند شرکت‌کنندگان همگی در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می‌‌شوند، ایده‌ها را به کسب‌وکار تبدیل می‌‌کنند. در پایان برنامه تیم‌ها پروژه‌های خود را به هیئتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذاران، استادان دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می‌کنند. این رویداد در سطح جهانی از سوی برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و… حمایت تجاری می‌گردد.

در استارتاپ ویکند گردشگری پدیده چه گذشت؟

یکی از ویژگی‌های مهم شهر مشهد، ظرفیت آن در‌ زمینه گردشگری است. حضور سالانه چند‌میلیون زائر و گردشگر در مشهد، ظرفیت مناسبی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار‌های مبتنی‌بر گردشگری در این شهر ایجاد کرده است. در عصر ارتباطات، حضور استارتاپ‌ها و بهره‌گیری از آخرین فناوری‌ها و ایده‌های تازه می‌تواند تحول مثبتی برای گردشگری در مشهد ایجاد کند. در همین راستا در روز‌های پایانی هفته گذشته، اولین استارتاپ‌ ویکند گردشگری توسط مرکز شتاب‌دهنده «پدیده»، شرکت بین‌المللی تجارت الکترونیک پدیده و پارک علم و فناوری خراسان و با حمایت مجموعه آریاهمراه در مرکز گردشگری پدیده شاندیز مشهد برگزار شد.
 
در این رویداد سه‌روزه که بعدازظهر چهارشنبه ۱۳ آذر آغاز شد و جمعه‌شب به کار خود پایان داد، بیش‌از ۱۲۰‌ ایده‌پرداز و علاقه‌مند به کسب‌وکار‌های حوزه گردشگری حضور داشتند. در ابتدا ۳۸ ایده اولیه استارت‌آپی شرکت‌کنندگان ارائه شد و از بین آن‌ها ۱۲ ایده برتر انتخاب و وارد رقابت اصلی شدند.
 
در این رویداد سه‌روزه، همچنین کارگاه‌های مختلفی از‌جمله «بوم مدل کسب‌و‌کار»، «تولید محصول اولیه» و «آموزش ارائه کسب‌وکار به سرمایه‌گذار» برای تیم‌های حاضر برگزار شد و در‌کنار آن، منتور‌های حاضر در این برنامه هم آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم را برای توسعه تیم‌ها در‌اختیار آن‌ها قرار دادند.
 
از مهم‌ترین ایده‌های حاضر در میان ۱۲ تیم نهایی می‌توان به «کیان‌شهر» با ایده ایجاد نرم‌افزار واقعیت مجازی برای رونق مراکز خرید، «سبزم» با ایده دوچرخه‌های اشتراکی برای گردش مسافران در مناطق مشخصی از شهر، «ویگرد» با ایده ایجاد نرم‌افزاری برای پیداکردن همسفر‌های دلخواه، «آساپ» با ایده ایجاد روبات تعاملی برای آموزش اطلاعات گردشگری به کودکان و «خاطرات شمال» با ایده ایجاد سفر‌های گردشگری به زوج‌های جوان قبل از مراسم ازدواج اشاره کرد.
 
گفتنی است در پایان این رویداد، ۳ تیم برتر علاوه ‌بر دریافت جوایز نقدی، این امکان را پیدا کردند که به‌صورت مستقیم وارد شتاب‌دهنده پدیده شوند و از امکانات آن در زمینه توسعه و تجاری‌سازی ایده‌های خود استفاده کنند.
 
از سخنرانان این رویداد باید به حمید کشاورز مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیک پدیده، علی جاهدی مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان و امین بابایی مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کار خراسان رضوی اشاره کرد. همچنین از مجموعه آریاهمراه، صالح خواجه دلویی معاون توسعه بازار و کسب‌وکار آریاهمراه، طی دو ارائه‌ تخصصی، ضمن معرفی فعالیت‌های گوناگون مجموعه آریاهمراه، به دو موضوع «تعریف استراتژی برای استارتاپ از لحظه ایده تا مرحله جذب سرمایه و رشد» و «۱۸ مورد از عوامل شکست یک استارتاپ» پرداخت که با استقبال بسیار خوب شرکت‌کنندگان روبه‌رو شد.

آریاهمراه، حامی طلایی استارتاپ ویکند گردشگری پدیده

شرکت آریاهمراه، به‌عنوان یکی از پیشگامان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران، همواره در حمایت از اکوسیستم کارآفرینی و توسعه کسب‌وکارهای نوپا پیشتاز بوده است. با توجه به فعالیت‌های گسترده آریاهمراه در ارائه کامل زنجیره‌ارزش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در تمامی لایه‌های زیرساخت، مخابرات و شبکه، نرم‌افزار، امنیت، پلتفرم و... و نیز فعالیت‌های تحقیق و توسعه در حوزه‌‌ فناوری‌های نوین (اینترنت اشیاء، خدمات ابری، هوش مصنوعی، هوش تجاری، بلاکچین و...)، استارتاپ‌ها و صاحبان کسب‌وکارها فرصت یافتند از تجربیات این مجموعه در توسعه و شکوفایی ایده‌های خود بهره‌مند شوند.
 
موفقیت آریاهمراه در اجرای پروژه بزرگ طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های یکپارچه جریان ضعیف در مجتمع اداری‌تجاری اطلس‌مال تهران فرصت مغتنمی را پدید آورده تا در چنین رویدادهایی مجریان احداث پروژه‌های بزرگ ساختمانی از نزدیک با فعالیت‌های این شرکت در حوزه‌ سامانه‌های یکپارچه الکترونیک و مخابراتی مجتمع‌های عظیم ساختمانی آشنا شوند.  

غرفه آریاهمراه، پذیرای صاحبان ایده و کسب‌وکار در مرکز گردشگری پدیده

در طول سه روز برگزاری استارتاپ‌ ویکند پدیده، نمایندگان واحد توسعه بازار و کسب‌وکار آریاهمراه با حضور در غرفه این شرکت، پذیرای گروه زیادی از صاحبان کسب‌وکار در مرکز گردشگری پدیده بودند و طی برگزاری نشست‌های B2B با مدیران ارشد دولتی و خصوصی، به ارائه مشاوره در خصوص پیاده‌سازی سامانه‌های یکپارچه مدیریت مجتمع‌های عظیم تجاری و گردشگری پرداختند.
 
همچنین نمایندگان آریاهمراه ضمن بازدید از نمایشگاه فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری شهرداری مشهد، با شهردار محترم مشهد، معاون محترم وزیر راه و شهرسازی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و... به‌منظور پیگیری پروژه‌های جاری و تعریف پروژه‌های جدید دیدار کردند.
 
صالح خواجه دلویی، معاون توسعه کسب‌وکار آریاهمراه در پایان این رویداد سه‌روزه ابراز امیدواری کرد که برگزاری چنین رویدادها و نشست‌هایی بتواند باعث تعامل بیشتر مجموعه آریاهمراه و صاحبان کسب‌وکار و مجریان پروژه‌های بزرگ در اقصی نقاط ایران باشد. وی افزود: «در شرایطی که بسیاری از صنایع تولیدی کشور دستخوش بحران و رکود اقتصادی هستند، صنعت گردشگری می‌تواند ظرفیت ویژه‌ای را برای توسعه و اشتغال‌زایی بسیاری از مناطق کشور ایجاد کند و دستیابی به این مهم بدون اجرای پروژه‌های بزرگ و مدرن گردشگری در سطح بین‌المللی میسر نخواهد بود. ما در آریاهمراه با توسعه فناوری‌های نوین در مراکز تجاری و گردشگری تلاش کرده‌ایم در این راه یک گام به پیش برداریم و امیدواریم با حمایت مسئولان و صاحبان کسب‌وکار همکاری‌های خود را در این زمینه گسترش دهیم».