Menu

اخبار

سخنرانی اسمعیل ثنایی در همايش مراكز داده

سخنرانی اسمعیل ثنایی در همايش مراكز داده

دکتر اسمعیل ثنایی مدیرعامل شرکت آریا همراه، در اولين همايش ملي مراكز داده: زيرساخت و سرويس ها به معرفی بخش‌های مختلف فعالیت این شرکت و به‌ویژه طراحی و پیاده‌سازی مراکز داده پرداختند.

ایشان پس از بیان تاریخچه‌ای مختصر درباره‌ی هولدینگ پتسا به عنوان هولدینگ مادر شرکت آریا همراه، به تشریح فعالیت‌های عمده‌ی این شرکت پرداختند و حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و به ویژه علوم داده (Data Sciences) و مَه‌داده (Big Data) را از داغ‌ترین رشته‌های حال حاضر دنیا معرفی کردند. علاوه بر این مباحث مربوط به مخابرات و ارتباطات، یکپارچگی سیستم‌های جریان ضعیف (LCS: Low Current Systems)، اینترنت اشیاء (IoT: Internet of Things)  و امنیت شبکه‌های کامپیوتری را از جمله‌ی سایر حوزه‌های تمرکز فعالیت‌های شرکت آریا همراه برشمردند.
این استاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به همکاری آریا همراه با شرکت اشنایدر در حوزه‌های مراکز داده، ساختمان‌های هوشمند و Telemetry & SCADA، از ملزومات فعالیت در این حوزه را دریافت استانداردهای موردنیاز نظیر استانداردهای سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) و نیز همکاری با شرکای تجاری بین‌المللی در راستای خرید تجهیزات، انتقال دانش فنی و کسب آموزش‌های مرتبط دانستند.
وی با اشاره به قرارداد بین گروه MTN و شرکت آریا همراه در سال 1385 در حوزه‌ی سرویس‌های مدیریت‌شده (Managed Services)، به توانمندی این شرکت در حوزه‌ی راه‌اندازی و پشتیبانی از مراکز داده اشاره نمودند و همکاری با ایرانسل و همراه اول را از جمله‌ی بزرگترین پروژه‌های این شرکت در حوزه‌ی مراکز داده برشمردند. ایشان امکان مدیریت بیش از 15 میلیارد تراکنش در روز توسط آریا همراه را نشان‌دهنده‌ی قدرت بالای معماری‌های به کاررفته در بخش فناوری اطلاعات این شرکت دانستند. دکتر ثنایی با اشاره به پیچیدگی‌های موجود در بخش‌های مرتبط با فناوری اطلاعات، برونسپاری تمامی فعالیت‌های حوزه‌ی فناوری اطلاعات توسط گروه MTN از ابتدای فعالیت در ایران را از دیگر نشانه‌های توانمندی آریا همراه دانستند.
در این سخنرانی، ایشان با اشاره به جوائز بین‌المللی دریافت‌شده توسط آریا همراه در سالیان اخیر، این شرکت را در حال رقابت با برترین شرکت‌های دنیا در حوزه‌ی فناوری اطلاعات نظیر اریکسون و هوآوی معرفی کردند. در بخش پایانی نیز دکتر ثنایی با نمایش تصاویری از مراکز داده‌ی راه‌اندازی شده توسط آریا همراه برای همراه اول، سامانه‌ی شاپرک، سامانه‌ی هدفمندی یارانه‌ها، هواپیمائی ماهان، بانک تجارت و سامانه کارت هوشمند سوخت، از اهمیت کیفیت فضای فیزیکی اختصاص داده شده توسط شرکت‌ها به مراکز داده و محدودیت‌های مرتبط با آن سخن گفتند.
در اولين همايش ملي مراكز داده: زيرساخت و سرويس ها که در تاریخ 12 تیرماه امسال در مجتمع تحقیقاتی عصر انقلاب برگزار شد، شرکت آریا همراه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف مراکز داده از جمله انواع مراکز داده، کلاس‌های مراکز داده، نسل‌های مختلف مراکز داده، استانداردهای مراکز داده و نیز چالش‌های مراکز داده در هر دو حوزه‌ی زیرساخت و فناوری اطلاعات حضوری فعال داشته است.

برای مشاهده‌ی این سخنرانی روی تصویر زیر کلیک کنید.