Menu

مقالات

ارتباطات یکپارچه (UC) و مزایای سیستم VoIP در مجتمع‌های ساختمانی

ارتباطات یکپارچه (UC) و مزایای سیستم VoIP در مجتمع‌های ساختمانی
امروزه، در یک ساختمان بزرگ و مجتمع چندمنظوره، کلیه‌ی کاربرانِ داخل مجتمع می‌توانند روی بستر IP فراهم‌شده توسط شبکه‌ی بی‌سیمِ محلی وای‌فای، بدون کوچک‌ترین هزینه‌ای از طریق مکالمات صوتی و تصویری با هم در تماس باشند و بسیاری از نیازهای خود را تأمین کنند. پیاده‌سازی سیستم ارتباطات یکپارچه در برج‌ها و مجتمع‌‌های بزرگ مسکونی، تجاری، اداری، تفریحی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، فرودگاه‌ها، مراکز ریلی و... ضمن برقراری ارتباطات گوناگون میان کاربران، از بسیاری از هزینه‌ها می‌کاهد و ضمن ارتقای بهره‌وری در مجتمع، کاربری‌های تخصصی ویژه‌ای را نیز برای کاربران و مشتریان مجتمع به‌ارمغان می‌آورد. این مقاله را تا انتها بخوانید تا با ویژگی‌های ارتباطات یکپارچه و مزایای پیاده‌سازی سیستم VoIP بیشتر آشنا شوید

فناوری IP-Phone چیست و چه کاربردی دارد؟

فناوری IP-Phone، به‌عنوان یک فناوری تازه‌ی مخابراتی، در چند سال اخیر، همگام با گسترش دیگر فناوری‌های ارتباطی، از قبیل شبکه‌های رایانه‌ای، اينترنت و... پيشرفت کرده و به‌سرعت صنعت مخابرات و بازار مصرف را تحت‌تأثير قرار داده است. اين فناوری درواقع گونه‌ای جديد از دستگاه‌های مخابراتی است که روی بستر شبکه‌های رایانه‌ای فعاليت می‌کند؛ این سیستم، افزون بر اینکه همه‌ی انتظارات را از يک مرکز مخابرات برآورده می‌سازد، برای ارائه‌ی خدمات و سرويس‌های نامحدود و جديد انعطاف‌‌پذير است و همين باعث شده که فعالان عرصه‌ی ارائه‌ی خدمات مخابراتی بتوانند با سرمايه‌گذاری اندک و هزینه‌های عملياتی پايين، طيف وسيعی از سرويس‌ها را دراختيار کاربران قرار دهند. توسعه‌ی کاربرد IP Phone برخلاف سيستم‌های مخابراتی سنتی، به همگرایی سرويس‌های صوتی، تصويری و داده‌ها منتهی شده است؛ و درنتیجه، ديگر به سرما‌يه‌گذاری جداگانه روی تک‌تک سرويس‌ها‌ی مخابراتی نیازی نخواهد بود. 

توسعه‌ی بستر IP و یکپارچه‌سازی شناسه‌ی کاربری 

توسعه‌ی بستر IP و سیستم‌های مبتنی بر آن سبب شده که در سال‌های اخیر به‌منظور یکپارچه‌سازی شناسه‌ی کاربری اشخاص در سیستم‌های گوناگون ارتباطی، حرکت‌های تازه‌ای صورت پذیرد. در همین راستا، شبکه‌های مخابراتِ داده‌ی یکپارچه مطرح شده‌اند که مفهوم کلی آن این است که برای تمام تجهیزات ارتباطی، از قبیل تلفن‌های همراه هوشمند، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، خطوط تلفن ثابت، فکس و... هر کاربر یک شناسه‌ی کاربریِ واحد خواهد داشت؛ هرچند افرادِ دیگر ممکن است تنها از طریق نشانی محل‌کار یا با شماره‌ی تلفن منزل یا شماره‌ی تلفن محل‌کار یا نشانی ایمیل با شما در ارتباط باشند.
در مخابرات یکپارچه، تمام این شناسه‌ها به‌صورت یکپارچه، تحت یک نمای بیرونی قابل‌عرضه خواهند بود؛ ولی کاربر می‌تواند تعریف نماید که هریک از افراد از بیرون سازمان با چه شناسه‌ای با او در تماس باشند؛ مثلا ممکن است یک نفر تنها از آدرس ایمیل شما مطلع باشد؛ یا تنها از شماره‌ی موبایل یا شماره‌ی تماس منزل آگاه باشد؛ در این صورت، تمام تجهیزات ارتباطی می‌توانند تحت آن شناسه به شبکه متصل باشند. چنانچه یک تماس ورودی به سیستم داشته باشیم، کلیه‌ی تجهیزات ارتباطی به صدا در خواهند آمد و درصورت پاسخ به هریک از تجهیزات، Missed call وجود نخواهد داشت. گفتنی است به‌جهت تبادل صدا و تصویر روی بستر IP، هزینه‌ی تماس‌های تلفنیِ درون‌سازمانی در داخل یا خارج از محل‌کار (درصورت دسترسی به شبکه‌ی IP و قابلیت اتصال به سرور مرکزی) کاهش چشمگیر خواهد داشت.

ویژگی‌های ارتباطات یکپارچه

 • اختصاص یک شناسه‌ی کاربری به هر کاربر برای تمام تجهیزات ارتباطی
 • اتصال یکپارچه‌ی تمام تجهیزات ارتباطی به شبکه تحت یک شناسه
 • کاهش چشمگیر هزینه‌‌ی تماس‌های تلفنیِ درون‌سازمانی در داخل یا خارج از محل کار
 • انجام مکالمات صوتی و تصویری روی بستر IP شبکه‌ی بی‌سیم محلی وای‌فای بدون هزینه

امکانات بی‌شمار ارتباطات یکپارچه

راهکار ارتباطات یکپارچه (Unified Communications)، شبکه‌های رایانه‌ای سازمان را جایگزین زیرساخت‌های مخابراتی نموده و ازطریق آن کلیه‌ی ارتباطات سازمان را از طریق سیستم VoIP برقرار می‌سازد؛ امکاناتی مانند برقراری ارتباط صدا و تصویر به‌طور هم‌زمان، صندوق صوتی و منشی تلفنی به‌صورت خودکار، ایمن‌سازی تماس‌ها و ارتباطات، انواع ذخیره‌سازی داده‌ها، سیستم چت و پیغام نوشتاری سازمانی، سیستم ویدئوکنفرانس به‌صورت چندنقطه، ارسال و دریافت فکس، نرخ‌گذاری تماس‌ها و به‌طور کلی، مدیریت متمرکز ارتباطات و اطلاعات سازمان، تنها بخش کوچکی از امکانات بی‌شمار ارتباطات یکپارچه است.
برای نمونه، این راهکار می‌تواند کلیه‌ی خطوط داخلی سازمان را بدون محدودیت ابزارهای مخابراتی (مانند محدودیت تعداد شماره‌های داخلی) ایجاد نماید و علاوه بر آن، امکان تماس با خارج از کشور، اختصاص یک شماره‌تماس منحصربه‌فرد به کاربران و امکان دسترسی به آنها در هر مختصات جغرافیایی با همان شماره، کنفرانس‌های ویدئویی، ارسال انواع پیام‌های الکترونیکی، مدیریت‌ بانک‌های اطلاعاتی و دسترسی به نرم‌افزارهای کاربردی را تنها با یک دستگاه تلفن رومیزی یا با یک گوشی موبایل هوشمند میسر سازد. همچنین یکی دیگر از قابلیت‌های بسیار کاربردی سرویس ارتباطات یکپارچه، تسهیل ارسال و دریافت فکس برای سازمان‌ها و کاربران است.
با راه‌اندازی این سرویس، کلیه‌ی کاربران قادر به ارسال فکس‌های خود از طریق صندوق پست‌ الکترونیکی هستند. کاربر با دسترسی به این امکان می‌تواند کلیه‌ی تنظیمات ارسال یا دریافت فکس را روی ایمیل شخصی خود انجام دهد.
همچنین سرویس Messaging به‌منظور ایجاد تلفن گویا وصندوق پیام الکترونیکی راه‌اندازی می‌شود. از این طریق، هر کاربر می‌تواند پیام‌های صوتی خود را روی گوشی تلفن یا ایمیل خود دریافت نماید.
با بهره‌گیری از سرویس Contact Center امکان صف‌بندی، اولویت‌دهی و مدیریت تماس‌های ورودی برای سازمان میسر می‌شود. با قابلیت Paging، امکان فراخوانی کاربران بر اساس گروه‌بندی‌های گوناگون و دلخواه از طریق بلندگو یا گوشی‌های تلفن فراهم می‌شود. همچنین، پخش پیام‌های صوتیِ هم‌زمان برای گروه کارکنان و افراد ازطریق بلندگو یا گوشی‌های تلفن از جمله امکانات این سرویس است.
نظارت کامل بر کیفیت انتقال صوت و تصویر در کلیه‌ی تماس‌ها، خطایابی خودکار سیستم در دریافت و ارسال، دریافت گزارش از جزئیات تماس‌ها، شناسایی و گزارش تماس‌های ناموفق با ذکر علت فنی و پیشنهادهای پیشگیرانه برای رفع این مشکلات، از دیگر امکانات کاربردی این سیستم به‌شمار می‌رود.
با بهره‌گیری از سرویس نرخ‌گذاری یا Billing، نیاز سازمان‌ها به‌ کنترل و مدیریت هزینه‌ی تماس کاربران برطرف خواهد شد. همچنین، با راه‌اندازی سیستم Recording، امکان ایجاد مرکز ضبط و ذخیره‌ی کلیه مکالمات برای سازمان فراهم می‌شود.

مزایای سیستم VoIP

 • بهره‌گیری از بستر شبکه برای ارتباطات تلفنی و بی‌نیازی از سیم‌کشی مجزا
 • ترکیب کارکردهای صدا و دیتا
 • برگزاری کنفرانس‌های صوتی و تصویری در ابعاد بین‌المللی
 • ادغام دستگاه تلفن با سیستم رایانه‌های شخصی و نرم‌افزارهای تلفنی (SoftPhone)
 • امکان تماس کاربران، خارج از سازمان به هر نقطه از دنیا
 • سهولت گسترش و افزودن کاربر به سیستم بدون نیاز به سیم‌کشی
 • کاهش هزینه‌های مربوط به پشتیبانی و نگهداری به‌دلیل ادغام شبکه‌ی دیتا و شبکه‌ی تلفنی
 • امکان ترکیب‌کردن محصولات برندهای گوناگون به‌دلیل بهره‌گیری از استانداردهای جهانی
 • قابلیت برنامه‌نویسی و توسعه‌ی آسان‌تر و یکپارچگی با سیستم‌های مختلف
 • پشتیبانی از کلیه‌ی امکانات مخابراتی کنونی و ارائه‌ی خدمات جدید با هزینه‌ی بسیار پایین
 
تألیف و ترجمه: ایمان آزادگان