Menu

مقالات

دیتاسنترهای گوگل؛ جشنواره‌های رنگ و نور در سراسر جهان

دیتاسنترهای گوگل؛ جشنواره‌های رنگ و نور در سراسر جهان
با گسترش فزاینده‌ی اینترنت، نیاز به مراکز داده‌ی بزرگ هر روز بیش از پیش احساس می‌شود. در همین راستا، شرکت‌های بزرگ اینترنتی و رایانه‌ای به‌سمت ساخت دیتاسنترهای بزرگ‌تر و کارآمدتر حرکت می‌کنند. در ساخت دیتاسنترها، مهم‌ترین مسئله، امنیت ساختمانی آنهاست؛ با این حال، شرکت‌ها به زیبایی طراحی معماری و طراحی داخلی ساختمان‌های دیتاسنتر خود نیز اهمیت زیادی می‌دهند. در این مقاله، در گردشی تصویری شما را با مهم‌ترین دیتاسنترهای شرکت گوگل، این غول اینترنت جهانی آشنا خواهیم کرد و اندکی از ظرایف و شگفتی‌های موجود در این مراکز داده برای‌تان خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید.
 

دیتاسنتر چیست؟

نخست ببینیم دیتاسنتر چیست و به چه کار می‌آید؟ دیتاسنتر که در فارسی «مرکز داده» خوانده می‌شود، مجموعه‌ای از سرورها، زیرساخت‌های ارتباطی و امنیتی و تجهیزات الکترونیکی است که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه (اینترنت/اینترانت/اکسترانت) به‌کار می‌روند. مرکز داده، بسته به نوع کاربری که برای آن تعریف شده است، می‌تواند به‌عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره‌‌سازی، مرکز گردآوری داده یا همه‌ی این موارد به‌کار آید. دیتاسنترهای بسیار بزرگ و گوناگونی در سرتاسر شبکه‌ی جهانی اینترنت در حال خدمات‌دهی هستند؛ برخی از این مراکز، کاربردهای تجاریِ محدود درون‌سازمانی دارند و برخی دیگر، در اینترنت به‌صورت تجاری یا عمومی قابل‌بهره‌برداری هستند.

دیتاسنتر

گردشی تصویری در دیتاسنترهای گوگل در سراسر جهان

گوگل، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان که در عرصه‌های گوناگون فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند، بخش بزرگی از مراکز داده‌ی جهان را در اختیار دارد. صرف‌نظر از همه‌ی ویژگی‌های کاربردی و فنی که در ساخت و مدیریت دیتاسنترها حائز اهمیت است، مراکز داده‌ی گوگل از دیدگاه طراحی معماری و جلوه‌های بصری نیز نمونه‌هایی جذاب و شگفت‌انگیز به‌شمار می‌روند. گشت‌وگذار در مراکز داده‌ی این غول اینترنت جهانی، کمتر از یک سفر تفریحی به‌یادماندنی نخواهد بود.
مراکز داده‌ی گوگل، هریک جشنواره‌‌ای درخشان و هیجان‌انگیز از رنگ و نور در نقاط مختلف جهان هستند. البته این رنگ‌ها، جدا از جلوه‌ی ظاهری و زیبایی بصری، از کارکردهای ویژه‌ای نیز برخوردارند و بر بهره‌وری مراکز داده به‌شکلی چشمگیر می‌افزایند. گوگل در سال‌های اخیر، برای نمایش توانمندی بی‌مانند خود در ساخت و مدیریت مراکز داده، کلیپ‌ها و تصاویر گوناگونی را شبکه‌های اجتماعی، از جمله یوتیوب منتشر کرده است که صرف‌نظر از جذابیت عمومی، گواه تعهد این شرکت به شفافیت در گستره‌ی جهانی است.
با 13 مرکز داده در سراسر جهان (7 مرکز داده در قاره‌ی آمریکا، 3 مرکز داده در آسیا و 3 مرکز داده در اروپا)، که در 24 ساعت شبانه‌روز و در 7 روز هفته درحال فعالیت هستند، گوگل بستر زندگی روزانه‌ی ما را در دنیای مجازی اینترنت به‌ جذاب‌ترین شکل ممکن فراهم ساخته است. از همین روست که امروز، مؤسسات بسیاری در سراسر جهان تأسیس شده‌اند تا شمار روزافزون معتادان سایبری را کاهش دهند و آنها را از این دنیای شگفت‌انگیز و پرهیاهو اندکی به دنیای واقعی انسان‌ها سوق دهند. بنابراین جالب است بدانید که بزرگ‌ترین شرکت اینترنت جهان، این همه نیروی خود را از کجا می‌گیرد. پس با ما همراه شوید و در این گشت‌وگذار شیرین، از چشم‌انداز مهم‌ترین مراکز داده‌ی این غول جهان لذت ببرید.
برای تماشای همه‌ی تصاویر، ویدئوها و اطلاعات مربوط، می‌توانید از سایت رسمی مراکز داده‌ی گوگل (Google Data Centers) دیدن کنید.
 

1. دیتاسنتر داگلاس کانتی (Douglas County)، جورجیا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
حتماً باور نمی‌کنید که این فضای هیجان‌انگیز و پرشور یکی از مهم‌ترین مراکز داده‌ی ما باشد. این لوله‌های رنگارنگ درحقیقت با به‌گردش درآوردن آب سرد در بخش‌های گوناگون دیتاسنتر، وظیفه‌ی خنک‌کردن آن را به‌عهده دارند. همچنین در تصویر، دوچرخه‌ای زردرنگ و دوست‌داشتنی می‌بینید که احتمالاً هوس کرده‌اید سوار آن شوید و در دیتاسنتر ما دوری بزنید. تعجب نکنید! این دوچرخه اصلاً تزیینی نیست و همکاران ما برای عکاسی سر صحنه نیاورده‌اند. این دوچرخه برای اعضای تیم تهیه شده تا هر گاه نیاز داشتند به‌کمک آن از دیتاسنتر خارج شده و در اطراف آن تردد کنند.
 

2. دیتاسنتر داگلاس کانتی (Douglas County)، جورجیا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
باز هم همان دیتاسنتر رنگارنگ و چشمگیر ما. لامپ‌های اِل.ئی.دی. روی این ردیف از سرورها، به ما می‌گویند که همه‌چیز دارد به‌درستی اجرا می‌شود و مشکل یا اختلالی در کار نیست. ما از لامپ‌های اِل.ئی.دی استفاده می‌کنیم؛ زیرا که هم مصرف انرژی کمی دارند و هم بادوام و درخشان هستند. قطعاً شما هم دوست دارید در این راهروی درخشان در میان دو ردیف از بزرگ‌ترین سرورهایی که درحال پردازش داده‌های جهان هستند، برای لحظاتی قدم بزنید و به این بیندیشید که داده‌ها چگونه جهان را از هر نظر دگرگون ساخته‌اند.
 

3. دیتاسنتر کانسیل بلافس (Council Bluffs)، آیووا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
مرکز داده‌ی کانسیل بلافس ما، فضایی به مساحت بیش از 115000 فوت‌مربع (مترمربع) را در اختیار دارد. البته ما هم بهترین بهره‌برداری را از هر اینچ آن می‌کنیم؛ به‌ همین خاطر است که شما می‌توانید از سرویس‌هایی همچون «جست‌وجو» و «یوتیوب» بیشترین بهره را ببرید.
 

4. دیتاسنتر برکلی کانتی (Berkeley County)، کارولینای جنوبی، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
هیچ نگران نباشید. هر بلایی که سر داده‌های ما بیاید، ما از همه‌اش نسخه‌ی پشتیبان (Backup) داریم؛ یکی از مکان‌هایی که ما از اطلاعات بکاپ می‌گیریم، همین‌جا در کتابخانه‌ی نواری (Tape Library) دیتاسنتر شهرستان برکلی است. اگر در تصویر به انتهای راهرو نگاه کنید، چندین بازوی روباتیک می‌بینید که به ما در بارگیری و تخلیه‌ی نوارها، هنگامی که نیاز به دسترسی به آنها داریم، کمک می‌کنند.
 

5. دیتاسنتر کانسیل بلافس (Council Bluffs)، آیووا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
در داخل اتاق شبکه‌ی مجموعه‌ی ما در کانسیل بلافس، روترها و سوئیچ‌ها امکان برقراری ارتباط را میان مراکز داده‌ی ما فراهم می‌کنند. شبکه‌های فیبر نوری که سایت‌های ما را متصل می‌کنند، می‌توانند با سرعت‌هایی، بیش از 200000 برابرِ یک اتصال اینترنت معمولی خانگی، کار کنند. چنان‌که در تصویر می‌بینید، کابل‌های نوری در امتداد سینی‌های زردرنگِ نگهدارنده‌ی کابل در نزدیکی سقف قرار گرفته‌اند و عملیات برقراری ارتباط را به‌خوبی فراهم می‌کنند.
 

6. دیتاسنتر مایز کانتی (Mayes County)، اوکلاهما، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
شاید باور نمی‌کنید این فضای سبزرنگ هیجان‌انگیز، فضای داخلی یکی از دیتاسنترهای ما باشد؛ فضایی دنج، نورانی و منظم در پشت راهروی سرورها. در اینجا، صدها فن خنک‌کننده، هوای داغ را از رَک‌های سرور به درون یک واحد خنک‌کننده هدایت می‌کنند تا دوباره در سیستم به گردش درآید. نورهای سبز هم درواقع، از همان لامپ‌های اِل.ئی.دی. نمایانگرِ وضعیت که در جلوی سرورهای ما قرار دارند، منعکس می‌شوند.
 

7. دیتاسنتر کانسیل بلافس (Council Bluffs)، آیووا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
اگر بر فراز دیتاسنتر کانسیل بلافس در آیووا پرواز کنید، مقیاس این مرکز داده‌ی گوگل کم‌کم برای‌تان مشخص می‌شود. میله‌های فولادی عظیمی را می‌بینید که هم سازه را پشتیبانی می‌کنند و هم به توزیع برق در مرکز داده کمک می‌کنند.
 

8. دیتاسنتر هامینا (Hamina)، فنلاند

 دیتاسنتر گوگل
هامینا یکی از سه مرکز داده‌ای است که ما در اروپا نگهداری می‌کنیم. قبلاً اینجا محل کارخانه‌ی کاغذسازی Stora Enso بود و اکنون یکی از مهم‌ترین مراکز داده‌ی گوگل در سرزمین‌‌های شمالی اروپا.
 

9. دیتاسنتر سنت گیسلین (St. Ghislain)، بلژیک

دیتاسنتر گوگل
ما درجهت پایبندی به تعهد خود در تأمین امنیت داده‌های کاربران‌مان، همه‌ی درایوهای معیوب را معدوم می‌کنیم.
 

10. دیتاسنتر داگلاس کانتی (Douglas County)، جورجیا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
هزاران متر لوله‌های رنگارنگ، زینت‌بخش فضای داخلی مراکز داده‌ی ما هستند. ما این لوله‌ها را به رنگ‌های روشن و جذاب رنگ‌آمیزی می‌کنیم؛ نه فقط برای اینکه محیط کاری چشم‌نواز و هیجان‌انگیزی داشته باشیم؛ بلکه برای اینکه بتوانیم لوله‌ها را به‌راحتی از یکدیگر تمیز دهیم. برای نمونه، لوله‌ی صورتی روشن در این عکس، آب را از ردیف چیلرها (واحدهای سبزرنگ در سمت چپ) به یک برج خنک‌کننده‌ی خارجی منتقل می‌کند.
 

11. دیتاسنتر مایز کانتی (Mayes County)، اوکلاهما، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
هریک از رَک‌های سرور ما دارای چهار سوئیچ است که با کابل‌های رنگی متفاوتی به یکدیگر متصل شده‌اند. ما این رنگ‌بندی را در سرتاسر مرکز داده به همین شکل حفظ می‌کنیم تا بدانیم کدام‌یک را باید درصورت خرابی تعویض کنیم.
 

12. دیتاسنتر دالِس (Dalles)، اورگان، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
در مراکز داده‌ی ما، هرجا که همکاران ما حضور نداشته باشند، حسگرهای حرکتی به‌طور خودکار روشنایی اصلی را برای صرفه‌جویی در انرژی خاموش می‌کنند. حاصل این امر، نور درخشنده‌ی داده‌های جهانی است که از صافی لامپ‌های اِل.ئی.دی. رنگی می‌گذرد و منظره‌ای همچون جشنواره‌ی سال نو را در همه‌ی سال پیش چشم‌مان می‌آورد. بله، ما در دیتاسنتر گوگل، هر روز را جشن می‌گیریم.
 

13. دیتاسنتر داگلاس کانتی (Douglas County)، جورجیا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
سرورهای ما بخشی از کارآمدترین سرورهای جهان هستند. یکی از راه‌هایی که ما برای بهبود آنها ابداع کرده‌ایم، قراردادنِ یک منبع تغذیه‌ی DC (باتری) درست روی رک سرور است.
 

14. دیتاسنتر دالِس (Dalles)، اورگان، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
لوله‌های ما تنها اشیای رنگارنگ در مراکز داده‌ی ما نیستند. این کابل‌ها که در تصویر می‌بینید، با رنگ خاص خود سازمان یافته‌اند. این سازمان‌دهی کار را از نظر فنی ساده‌تر می‌کند. برای نمونه، تکنسین‌های ما دیگر لازم نیست به اسم فنی یا کارکرد هر کابل اشاره کنند. آنها فقط می‌گویند: «یک سیم آبی به من بده.» و همین است که دیتاسنترهای گوگل، همچنان‌که پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین مراکز داده‌ی جهان به‌شمار می‌روند، ساده‌ترین، سازمان‌یافته‌ترین و دلپذیرترین محیط‌های کاری را برای متخصصان فناوری فراهم می‌آورند.
 

15. دیتاسنتر برکلی کانتی (Berkeley County)، کارولینای جنوبی، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
این سوئیچ‌های اِترنت، شبکه‌ی امکانات ما را به هم متصل می‌کنند. به لطف این سوئیچ‌ها، می‌توانیم با کنترل‌های اصلی ارتباط برقرار کنیم و همواره آنها را برای اطمینان از کارکرد سیستم خنک‌کننده‌ی مرکز داده مورد پایش و مانیتورینگ قرار دهیم.
 

16. دیتاسنتر هامینا (Hamina)، فنلاند

دیتاسنتر گوگل
سرورهایی مانند آنچه در تصویر می‌بینید، نیازمند فضایی گسترده و توانی بسیار کارآمد و بهره‌ور هستند تا بتوانند کل خانواده‌ی محصولات گوگل را برای جهانیان مدیریت کنند. اینجا، در هامینای فنلاند، ما تصمیم به بازسازی یک کارخانه‌ی قدیمی کاغذسازی گرفتیم تا بتوانیم ضمن بهره‌برداری از زیرساخت ساختمان، از امتیاز نزدیکی آن به آب‌های خنک‌کننده‌ی خلیج فنلاند نیز بهره‌مند شویم. نتیجه آنکه ساختمانی که بیرون آن چندان شبیه یک بنای دیتاسنتر نیست، امروز میزبان داده‌های خیل عظیمی از شهروندان جهان است.
 

17. دیتاسنتر کانسیل بلافس (Council Bluffs)، آیووا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
در تصویر، یکی از اتاق‌های شبکه را در داخل دیتاسنتر کانسیل بلافس می‌بینید که در آن، پرده‌های پلاستیکی آویزان شده‌اند. در اینجا ما هوای سرد را ازطریق کف به سمت بالا هدایت می‌کنیم و پرده‌های پلاستیکی شفاف، این هوای سرد را در داخل محفظه نگه داشته و از ورود هوای گرم به داخل آن جلوگیری می‌کنند.
 

18. دیتاسنتر دالِس (Dalles)، اورگان، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
در تصویر، «دنیس هاروود»، یکی از همکاران ما را می‌بینید که در حال شناسایی پردازنده‌ای است که بیش از حد مجاز داغ شده است. به‌لطف چنین همکاران و متخصصانی و نیز بهره‌مندی از زیرساختی مدرن و مجهز، برای بیش از یک دهه توانسته‌ایم بخشی از کارآمدترین سرورهای جهان را مدیریت کنیم.
 

19. دیتاسنتر داگلاس کانتی (Douglas County)، جورجیا، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
آنچه در تصویر می‌بینید، چشم‌انداز دلپذیر غروب در پیرامون دیتاسنتر ما در شهرستان داگلاس واقع در ایالت جورجیا، در نزدیکی شهر آتلانتاست. درست همینجاست که طبیعتِ چشم‌نواز و فناوریِ امیدبخش به زیباترین شکل ممکن به هم می‌پیوندند و آینده‌ای سرشار از هیجان و سرزندگی را نوید می‌دهند.
 

20. دیتاسنتر دالِس (Dalles)، اورگان، ایالات متحده‌ی آمریکا

دیتاسنتر گوگل
این لوله‌های رنگارنگ مسئول انتقال آب در داخل و خارج مرکز داده‌ی ما در اورگان هستند. لوله‌های آبی، آب سرد را تأمین می‌کنند و لوله‌های قرمز، آب گرم را برای خنک‌شدن دوباره به مخزن برمی‌گردانند.
 
ترجمه: ایمان آزادگان