وبلاگ

فناوری پزشکی، بهداشت و درمان مبتنی بر اینترنت اشیا

تکنولوژی IOT کاربرد بسیار زیادی در برنامه‏ های مهم در بخش بهداشت و درمان را خواهد داشت به طوری که امکان استفاده از تلفن همراه باقابلیت حسگر RFID به‌عنوان یک پلت فرم برای نظارت بر پارامترهای پزشک و تحویل دارو مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این حوزه مزایای بسیاری در پیشگیری و نظارت آسان دیده می‏شود و بنابراین تأثیر اساسی در نظام اجتماعی ما دارد و در مرحله دوم در صورت بروز حوادث و نیاز برای تشخیص به کار برده شود.

دستگاه‏های شناسایی بی‌سیم می‌تواند منجر به ذخیره پرونده سلامت و رکوردها مورداستفاده قرار گیرد که می‌تواند زندگی بیمار را در شرایط اضطراری نجات دهد به‌ویژه برای افراد با بیماری‌های خاص(مثل سرطان, دیابت،،  آلزایمر و غیره ) و همچنین دستگاه‏های پیچیده پزشکی مانند ضربان‌ساز قلب، استنت، تعویض مفصل و پیوند عضو ممکن است به‌طور خودکار قادر به برقراری ارتباط با خود بیمار باشند.

از اشیایی که در داخل بدن انسان استفاده شده است انتظار می‌رود که بتوانند شبکه ‏هایی در بدن تشکیل دهند و آن‌ها را با درمان پزشکان، خدمات اورژانس، برقراری ارتباط و مراقبت از افراد مسن هماهنگ کنند. به‌عنوان‌مثال دستگاه نشان دادن وضعیت فعلی داخلی بدن به‌صورت کاملاً خودکار و وسیلهٔ اندازه‌گیری سایز قلب انسان ساخته‌شده است ودرزمانی که نیاز به شوک با دستگاه شوک برقی باشد می‌تواند به‌صورت خودکار تصمیم‌گیری کند و همچنین یک پزشک می‌تواند وضعیت بیمار خود را پیگیری و پایش کند.

برخی از مزایای استفاده از IoT:

  • ارتقای سطح کیفی زندگی بیماران
  • کاهش مراجعه به بیمارستان و هزینه های بستری افزایش استقلال بیماران
  • ردیابی تجهیزات بیمارستانی
  • اعمال کنترل و نظارت بر فرایندهای درمانی و مراقبتی
  • افزایش ایمنی و امنیت مراکز بیمارستانی

دارو

برای جلوگیری از به خطر انداختن سلامت بیماران ایمنی و امنیت محصولات دارویی از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌عنوان‌مثال اقلامی که نیاز به شرایط نگهداری خاص دارند، مثل نگهداری از یک زنجیره دارویی در شرایط خنک، اگر شرایط در طول حمل‌ونقل این داروها نقض شد این داروها  طی یک فرآیند بررسی شده و در صورت لزوم دور انداخته شوند. ردیابی داروها و تاریخچه الکترونیکی برای تشخیص محصولات تقلبی , حفظ زنجیره تأمین به صورت رایگان از تقلب را امکان‌پذیر می‌کند.

برچسب‌های هوشمند در داروها نیز می‌تواند به‌طور مستقیم به نفع بیماران باشد، به‌عنوان‌مثال ذخیره‌سازی بسته‌بندی، اطلاع‌رسانی دوز مصرفی،  تاریخ انقضاء و اطمینان از اصالت داروها نمونه ای از آنها می باشد. یک کابینه  درمان هوشمند که اطلاعات منتقل‌شده توسط برچسب  دارو را می‌خواند، می‌تواند بیماران را  با یادآوری درمانشان در فواصل زمانی مناسب کنترل کند.

زندگی مستقل (سلامتی و نظارت برافزایش سن جمعیت)

برنامه‏ های کاربردی و خدماتی IoT که با استفاده از سنسورهای پوششی و محاصره‌شده قادر به  تشخیص فعالیت‌های زندگی روزمره افراد هستند, تأثیر زیادی در زندگی مستقل افراد دارند و به‌عنوان پشتیبانی, برای افزایش سن جمعیت می‌باشند. نظارت بر تعاملات اجتماعی با استفاده از سنسورهای پوششی و محدود، نظارت بر بیماری‌های مزمن با استفاده از سنسورهای پوششی امکان پذیر می باشد.